2003 Awards

Idaho Press Club Best of 2003 Annual Awards

Daily Newspaper

General Excellence:

 

1st The Idaho Statesman

2nd Post Register

3rd Lewiston Morning Tribune

General News Story

 

1st Dean Miller – Post Register – “Exporting a living”

2nd Sandra Forester – The Idaho Statesman – “Warning to INS goes unnoticed”

3rd Becky Kramer – The Idaho Spokesman-Review – “Development to test Dover’s character”

Honorable Mention

Erica Curless – The Idaho Spokesman-Review – “Residents rage against growth”

 

 

Spot News Coverage

 

1st Staff – The Idaho Statesman – “Coles Resigns”

2nd      Staff – The Idaho Statesman – “Micron to layoff 1,800”

3rd Kevin Taylor – The Idaho Spokesman-Review – “Car slams into train”

 

 

Watchdog/ Investigative Report

 

1st Dan Popkey – The Idaho Statesman – “Influential U of I backers greased the skids for University Place”

2nd Dan Popkey – The Idaho Statesman – “NAACP Chief lies about his past”

3rd Sandy Miller – The Times-News – “Healthy Salaries”

 

Serious Feature Report

 

1st Marc Stewart – Coeur d’Alene Press – “3,000 miles to home”

2nd Roger Phillips – The Idaho Statesman – “Lake Cascade: Will draining work?”

3rd Sean Ellis, Emily Jones – Idaho State Journal – “Battling the devil’s drug”

 

 

 

 

 

 

Light Feature Report

 

1st Sandy Miller – The Times-News – “They called them ‘boys’”

2nd Tie Tim Woodward – The Idaho Statesman – “Silver City winter sentry has picture-perfect job”

Virginia S. Hutchins – The Times-News – “The Light Fantastic”

3rd Tie Paul Menser – Post Register – “Homeless man”

Ken Dey – The Idaho Statesman – “Would you pay $41 for a hamburger?”

Honorable Mention

Steven Friederich – Idaho State Journal – “Maestro George”

 

 

Series

 

1st            Erica Curless – The Idaho Spokesman-Review – “Family Lessons, 2-part series”

2nd Rob Thornberry – Post Register – “One in every class”

3rd Paul Menser, Wang Feng – Post Register – “Faces of diversity”

Honorable Mention

Susan Drumheller – The Idaho Spokesman-Review – “Migrant 2-part series”

Ric Clarke, David Bond – Coeur d’Alene Press – “Return to Oz:  Raid Retrospective”

John O’Connell – Idaho State Journal – “Mental Health Issues”

 

Outdoor Feature

 

1st Rob Thornberry – Post Register – “First Times”

2nd Roger Phillips – The Idaho Statesman – “Wildlife Management Areas”

3rd William Brock – The Moscow-Pullman Daily News – “Hiking the end of the earth”

Honorable Mention

Becky Kramer – The Idaho Spokesman-Review – “A sporting chance”

 

Sports News Coverage

 

1st Chadd Cripe, Nick Jezierny – The Idaho Statesman – “Test Time”

2nd Danelle Miller – Idaho State Journal – “2 Days at the Games”

3rd Mike Stetson – Idaho Press-Tribune – “Mud can’t slow Woodruff”

Honorable Mention

Brady Slater, Connor Doyle, Kurt Eilmes – Idaho State Journal – “Believe it – ISU Trumps Montana”

 

 

 

 

 

 

 

Sports Feature Story

 

1st Chadd Cripe – The Idaho Statesman – “Dinwiddie’s long road to the top”

2nd Rod Harwood – Coeur d’Alene Press – “If you can’t take the heat”

3rd Mitch Worthington – Post Register – “Dancing Lineman”

 

 

General Column

 

1st Dan Popkey – The Idaho Statesman – selection of three

2nd Steve Crump – The Times-News – “Sometimes life; They call me; Idaho where savior faire”

3rd Denise Turner – The Times-News – Life and Times Columns

Honorable Mention:

Maggie Walsh – Post Register – “Main Street”

 

 

Specialty Column

 

1st Clark Walworth – The Times-News – “Between the Lines”

2nd Mike Prater – The Idaho Statesman – “A sorry state:  No date for Idaho in Dance, etc”

3rd Chris Hunt – Idaho State Journal – “Fly fishing in the snow, etc.”

Honorable Mention

Dan Popkey – The Idaho Statesman – “Coles brought out good, bad, ugly, etc”

 

 

Editorial

 

1st Kevin Richert – The Idaho Statesman – “So, what kind of answers will $536,000 buy us?

2nd Marty Trillhaase – Post Register – “Dying for lunch; Zollinger’s unexplained leniency; Wishful thinking in Yellowstone”

3rd Vickie Holbrook – Idaho Press-Tribune – “Canyon County’s paramedic law; Delores Crow holding; Mr. Vasquez”

Honorable Mention

Editorial Board – Idaho State Journal – selection of three

 

 

Headlines

 

1st Bryan Sullivan – Coeur d’Alene Press – “Ham on the Lam, etc.”

2nd Bryce Glenn – Post Register – “Hey, dummy”

3rd Brandon Rhodes – Post Register – “Idaho Falls Asleep…”

 

 

 

 

 

 

Page Design

 

1st Jerry Painter – Post Register – “10 Days, etc.”

2nd Bryce Glenn – Post Register – “One in every…”

3rd Susan Engle – Lewiston Morning Tribune – selection of three

Honorable Mention:

Staff, Vickie Holbrook – Idaho Press-Tribune – selection of three

 

Spot News Photography

 

1st Darin Oswald – The Idaho Statesman – “Maria Evangelina Leon – Murder”

2nd Bill Schaefer – Idaho State Journal – “Wildfire destroys home….”

3rd Chris Butler – The Idaho Statesman – “Bieter’s Victory Grin”

 

 

Feature Photography

 

1st Cory Myers – The Times-News – “Struggles with ‘the List’”

2nd Joshua Duplechian – Idaho State Journal – “Skatetopia”

3rd Gerry Melendez – The Idaho Statesman – “Local Inversion”

 

Sports Photography

 

1st Cory Myers – The Times-News – “Flying High”

2nd Darin Oswald – The Idaho Statesman – “Bull Rider gets hand caught”

3rd Randy Hayes – Post Register – “Bovine Back Ride”

Honorable Mention

Gerry Melendez – The Idaho Statesman – “BSU basketball – Aaron Hayes gets raked”
Gerry Melendez – The Idaho Statesman – “BSU wide out, Tony McPherson”

 

Photo Essay

 

1st Gerry Melendez – The Idaho Statesman – “Canine Therapy”

2nd Katherine Jones – The Idaho Statesman – “Western Idaho Fair Small Animal Portraits”

3rd Darin Oswald – The Idaho Statesman – “Yes, Kayla –There is a Santa Claus

 

Graphics

 

1st Patrick Davis – The Idaho Statesman – “Crayolas color our world”

2nd Shawn Raecke – The Idaho Statesman- “Work horses”

3rd Jesse Zentz– Idaho Press-Tribune – “Victory”

 

 

 

 

 

 

Arts / Entertainment Reporting

 

1st Dana Oland – The Idaho Statesman – “Waiting, waiting, waiting for Godot”

2nd Dana Oland – The Idaho Statesman – “From Jockey to actor in ‘Sea biscuit’”

3rd Jeanne DePaul – Lewiston Morning Tribune – “This Book About Lewis and Clark Stands Out in the Crowd”

 

 

Political Reporting

 

1st Wayne Hoffman – The Idaho Statesman – “Idahoans shoulder cost of parole delays”

2nd Gregory Hahn – The Idaho Statesman – “Tax increase?  Not so fast, three key lawmakers say”

3rd Erica Curless – The Idaho Spokesman-Review – “Butler:  it’s a platform, nothing more”

Honorable Mention

Gregory Hahn – The Idaho Statesman – “Then & Now, Idaho has seen budget crisis before”

Betsy Z. Russell – The Idaho Spokesman-Review – “Courts blocking new laws”

 

Education Reporting

 

1st Kathy Hedberg – Lewiston Morning Tribune – “Funding Fight Builds”

2nd Bill Roberts – The Idaho Statesman – “Red Ink”

3rd Taryn Brodwater – The Idaho Spokesman-Review – “No room for failure”

 

 

 

Business Reporting

 

1st Virginia S. Hutchins, Staff – The Times-News – “Precious Perks”

2nd Becky Kramer – The Idaho Spokesman-Review – “Galena digs deep in search of profits”

3rd Rocky Barker, Ken Dey – The Idaho Statesman – “Clashing Values in Hells Canyon”

Honorable Mention

Julie Howard – The Idaho Statesman – “Totally Cellular”

Becky Kramer – The Idaho Spokesman-Review – “Silverwood making a splash with Westside”

Ken Dey – The Idaho Statesman – “Boise Cascade’s big gamble”

 

 

 

 

 

 

 

 

Agriculture Reporting

 

1st Rocky Barker – The Idaho Statesman – “Weiser feedlot neighbor’s say regulation stinks”

2nd Betsy Z. Russell – The Idaho Spokesman-Review – “Jumpin katydids – Plague of crickets gnaws Idaho lands”

3rd Steven Friederich – Idaho State Journal – “Spud growers face uncertain times”

 

Crime / Courts Reporting

 

1st Rebecca Meany – The Times-News – “The Big Squeeze”

2nd Rebecca Meany – The Times-News – “Juvenile Offenders”

3rd Sandy Miller – The Times-News – “Clerk’s cash advances grew over time”

Religion Reporting

 

1st Bill Roberts – The Idaho Statesman – “Relocating Boise’s Synagogue; A faith moves forward”

2nd Denise Turner – The Times-News – “Volunteer Nurtures El Milagro Kids”

3rd Denise Turner – The Times-News – “Serving God by Helping Others”           

 

 

Environment Reporting

 

1st Jennifer Sandmann – The Times-News – “A River’s Redemption”

2nd Rocky Barker – The Idaho Statesman – “Yellowstone blaze lit up fire debate”

3rd Betsy Z. Russell – The Idaho Spokesman-Review – “Plan to log biggest trees shocks conservationist”

Honorable Mention

Chris Hunt – Idaho State Journal – “Jon Marvel”

 

 

Health/Medical Reporting

 

1st Sandy Miller – The Times-News – “On thin ice”

2nd James Hagengruber – The Idaho Spokesman-Review – “KMC helps heart patients closer to home”

3rd Brian Davidson – Post Register – “Downs Syndrome”

Honorable Mention

Taryn Broadwater – The Idaho Spokesman-Review – “School first-aid comes in last”

 

 

 

 

 

 

 

Special Section

 

1st Tim Woodward; Katherine Jones; Patrick Davis – The Idaho Statesman – “Sacajawea – Her story by her people”

2nd Staff – Idaho Press-Tribune – “Cavalcade 2003 – We Salute Our Rich Farming Heritage”

3rd Staff – The Idaho Statesman – “Guide to the 2003 Idaho Legislature”

Honorable Mention:

Brady Slater, Connor Doyle, Danelle Miller, Kurt Eilmes – Idaho State Journal – “ISJ Fall Sports ‘03”

Kurt Eilmes, Josh Duplechian – Idaho State Journal – “Discoveries”

 

 

Rookie of the Year

 

1st Peter Zuckerman – Post Register – “Shooter, etc.”

2nd Connor Doyle – Idaho State Journal – selection of stories

3rd Joe Jaszewski – The Idaho Statesman – selection of photographs

Honorable Mention

Eric Larsen – The Times-News – selection of stories

Ben Botkin – Post Register – selection of stories


Weekly Newspaper

 

 

General Excellence:

 

1st Idaho Mountain Express

2nd THRIVE

3rd Ag Weekly

 

 

General News Story

 

1st Karen Bossick – Wood River Journal – “Danger: deer crossing”

2nd Cynthia Sewell – Boise Weekly – “Animal Hoarders”

3rd Karen Bossick – Wood River Journal – “Torched Dreams”

 

 

Spot News Coverage

 

1st Matt Furber – Idaho Mountain Express – “Hailey Chamber Director Killed”

2nd Gregory Foley – Idaho Mountain Express – “Blaze consumes Ketchum businesses”

3rd Ben Salmon – The Star-News – “Plan crash victim rescued after two days”

 

Watchdog/ Investigative Report

 

1st Greg Stahl – Idaho Mountain Express – “Ketchum, mayor sued for freedom of speech infraction”

2nd Gregory Foley – Idaho Mountain Express – “Does Elkhorn asbestos pose health threat?

TIE 3rd

Gregory Foley – Idaho Mountain Express – “Making sense of East Fork merge”  Gregory Foley – Idaho Mountain Express – “Healthcare costs weigh down Ketchum budget”

 

 

Serious Feature Report

 

1st Colleen Cronin – Boise Weekly – “Urban Villages”

2nd Gregory Foley – Idaho Mountain Express – “Ambassador to E.U. says relations are strong”

3rd Nicholas Collias – Boise Weekly – “Scrutiny of the Bounty”

 

 

 

 

 

 

Light Feature Report

 

1st Ralph Bartholdt –  St. Maries Gazette Record – “Nice Cold”

2nd Kristan Kennedy – Wood River Journal – “The Illustrated Man”

3rd Anna Webb – THRIVE – “Living the high life in your Airstream”

Honorable Mention:

Gregory Foley – Idaho Mountain Express – “Glad to be ‘Plaid’”

Jennifer Liebrum – Wood River Journal – “Cowboy Dad”

Matt Furber – Idaho Mountain Express – “Giving back the night”

 

 

Series

 

1st Jennifer Liebrum – Wood River Journal – “A disordered life & a public unmasking”

2nd Karen Bossick – Wood River Journal – “Challenge; Economic Woes of the Wild”

3rd Gregory Foley – Idaho Mountain Express – “Wolves return to Sawtooth Valley”

 

 

Outdoor Feature

 

1st Ben Salmon – The Star-News – “I knew they would find me”

2nd Joseph Carberry – Boise Weekly – “Owyhee River”

3rd Carissa Wolf – THRIVE – “Cyclists find rage and close calls on the road”

 

 

Sports News

 

1st Karen Bossick – Wood River Journal –  “Baughman wins BMT”

2nd Michael Ames –  Idaho Mountain Express – “Ski joring hooks and horses”

3rd Jeff Cordes – Idaho Mountain Express – “Gooding’s defense a real showstopper”

 

 

Sports Feature Story

 

1st Ralph Bartholdt – St. Maries Gazette Record – “Cracking the Whip”

2nd Jeff Cordes – Idaho Mountain Express – “Kitty Marcroft takes an ultra adventure”

3rd Karen Bossick – Wood River Journal – “Residents Take a Hike”

 

 

General Column

 

1st Karen Bossick – Wood River Journal – “Eye on the Valley”

2nd Anna Webb – THRIVE – “Hot properties”

3rd Adam Tanous – Idaho Mountain Express – “Amid the silence; Sex, marriage…; Life & Death”

Honorable Mention:

J.D. Edlefsen – Standard Journal – “A home wrecker; The esophagus blues; The forgotten holiday”

 

 

Specialty Column

 

1st Pat Murphy – Idaho Mountain Express – selection of 3

2nd Anna Webb – THRIVE – selection of 3

3rd Dana DuGan – Idaho Mountain Express – selection of 3

Honorable Mention:

Joseph Carberry – Boise Weekly – selection of 3

Nicholas Collias – Boise Weekly – selection of 3

 

 

Editorial

 

1st Carol Ryan Dumas – Ag Weekly – “Some folks need more brain food”

2nd Pam Morris –  Idaho Mountain Express – “No joke; House Democrats flunk horse-trading; Coming to your landfill”

3rd Pam Morris – Idaho Mountain Express – “Leave Bellevue speeds alone; Train wreck; Price of penny-pinching”

Honorable Mention:

Carol Ryan Dumas – Ag Weekly – “Salmon lawsuit has a fishy aroma”

Pam Morris – Idaho Mountain Express – “Four day school week; The buzz in Copper Basin;  Where’s Blaine County’s buyoff”

 

 

Headlines

 

1st Nicholas Collias – Boise Weekly –  selection of six

2nd Matt Furber – Idaho Mountain Express – selection of six

3rd Dana DuGan – Idaho Mountain Express – selection of six

 

 

Page Design

 

1st Will Spearman, Shawn Raecke – THRIVE – “THRIVE Anniversary”

2nd Will Spearman, Shawn Raecke – THRIVE – “Valentines day package”

3rd Tony Barriatua – Idaho Mountain Express – “Idaho Dance Theatre performs”

 

 

Spot News Photography

 

1st Willy Cook – Idaho Mountain Express – “East Fork flames squelched”

2nd Dev Mukh Khalsa – Wood  River Journal – “Burning desire rare opportunity”

3rd David N. Seelig – Idaho Mountain Express – “Arson”

 

 

 

 

 

 

Feature Photography

 

1st David Rauzi – Idaho County Free Press – “Brace for impact”

2nd Ralph Bartholdt – St. Maries Gazette Record – “Following the Horses”

3rd Lorie Palmer – Idaho County Free Press – “Sisters walk in hayfield”

 

 

Sports Photography

 

1st Brad Talbutt – THRIVE – “Jen Belzer”

2nd Mark Vanderwall – Idaho County Free Press – “Grangeville’s Chris Kaschmitter”

3rd Willy Cook – Idaho Mountain Express – “Spurred into action”

 

 

Photo Essay

 

1st Dev Mukh Khalsa – Wood River Journal – “Last night to a new beginning”

2nd Ralph Bartholdt – St. Maries Gazette Record – “Itchin to be Pitchin”

3rd Lucia V. Knudson – The Star-News – “Special Olympics”

 

 

Graphics

 

1st Shawn Raecke – THRIVE – “Frightfully yours”

2nd Shawn Raecke – THRIVE – “Gingerbread trailer”

3rd Gavin McNeil – Idaho Mountain Express – “Road kill hotspots”

 

 

Arts / Entertainment Reporting

 

1st Karen Bossick – Wood River Journal – “Artist for all season”

2nd Matt Furber – Idaho Mountain Express – “Wagon builder spins more than his wheels

3rd Chris Schnoor – Boise Weekly – “Gary Hill”

Honorable Mention:

Karen Bossick –Wood River Journal – “All that Jazz”

Matt Furber – Idaho Mountain Express – “Jeweler Peterson returns  to SV Arts”

Political Reporting

 

1st Carissa Wolf – THRIVE – “Rights vs. risk”

2nd Greg Stahl – Idaho Mountain Express – “Apathy pervades for some local voters

3rd Greg Stahl – Idaho Mountain Express – “Idaho Democrats, Republicans claim Internet name piracy”

 

Education Reporting

 

1st Cynthia Sewell – Boise Weekly – “Bullies and Haters”

2nd Pedro Salom V – Wood River Journal – “Stimulating Spanish”

3rd R.J. Cohn – Bonners Ferry Herald – “Proposal for new middle school now in the works”

Honorable Mention:

Dana DuGan – Idaho Mountain Express – “Legislature’s cuts to education budget may have long-term consequences”

 

Business Reporting

 

1st Ben Salmon – The Star-News – “The earth is moving at Tamarack Resort”

Tie 2nd Lucia V. Knudson – The Star-News – “Paradise for Sale”  AND Carol Ryan Dumas – Ag Weekly – “Business force bankruptcy  on Magic Valley Foods”

3rd Gregory Foley – Idaho Mountain Express – “What Are Economic Values of Wilderness”

 

Agriculture Reporting

 

1st Greg Moore – Idaho Mountain Express – “Ranchers try more natural approach”

2nd Carol Ryan Dumas – Ag Weekly – “Ag groups blast FTA with Australia”

3rd Matt Furber – Idaho Mountain Express – “Counting the trees”

 

Crime / Courts Reporting

 

1st Greg Stahl – Idaho Mountain Express – “16-year-old charged with murder”

2nd Ben Salmon – The Star-News – “Officials: Massive 2001 drug bust worth the effort”

3rd Greg Stahl – Idaho Mountain Express – “Two rapes reported this week”

Honorable Mention:

Pedro G. Salom V, Kristan Kennedy – Wood River Journal – “Judge may issue gag order”

Greg Stahl – Idaho Mountain Express –“Coroner sued for failing to complete death certificates”

 

Religion Reporting

 

1st Carissa Wolf – THRIVE – “Religious leaders debate the issue of gay clergy”

2nd Carissa Wolf – THRIVE – “Are you losing your religion?”

3rd Dana DuGan – Idaho Mountain Express – “Valley spiritual center makes community debut”

Honorable Mention:

Dana DuGan – Idaho Mountain Express – “Valley priest attends Episcopal Church Convention

 

Environment Reporting

 

1st Matt Furber – Idaho Mountain Express – “Snake River Plain pressured for water”

2nd Greg Moore – Idaho Mountain Express – “Greenfire Ranch promotes conservation”

3rd Carissa Wolf – THRIVE – “Living green is no simple feat”

 

 

Health/Medical Reporting

 

1st Dev Mukh Khalsa – Wood River Journal – “Camp Rainbow Gold”

2nd Matt Furber – Idaho Mountain Express – “Feldenkrais Method is in the bones”

3rd Matt Furber – Idaho Mountain Express – “Facing the “Final Mystery”

Honorable Mention:

Dana DuGan – Idaho Mountain Express – “Cancer survivor trains others”

 

 

Special Section

 

1st THRIVE Staff –  THRIVE – “The Pet Issue”

TIE 2nd

Ken Retallic – Idaho Mountain Express – “Sun Valley Center Arts & Crafts Festival”

Kristan Kennedy – Wood River Journal – “Wood River Journal’s Women in Business”

No 3rd

 

Rookie of the Year

 

1st Nicholas Collias – Boise Weekly

2nd Pedro G. Salom V

No 3rd

 

 

Website Categories –  Print

 

 

Website – general excellence

 

1st Robert Stevens –  Coeur d’Alene Press – “www.cdapress.com”

2nd Richard Trevillian, Greg Boyer – Express Publishing – “www.sunvalleycentral.com”

3rd Richard Trevillian – Idaho Mountain Express – “www.mtexpress.com/idex2.htm”

Website – Special Purpose

 

1st Richard Trevillian – Sun Valley Guide – “www.svguide.com

2nd Richard Trevillian, Greg Boyer – Sun Valley Real Estate Guide  – “www.sunvalley-realestate.com”


Magazine

 

General Excellence

 

1st Laurie Sammis, Karen Oswalt, Drew Furlong – Sun Valley Magazine – Summer/Fall 2003 issue

2nd Laurie Sammis, Karen Oswalt, Drew Furlong – Sun Valley Magazine – “Home 2003”

3rd Laurie Sammis,  Deb Gelet, Kim Woodland – Sun Valley Magazine – Winter/Spring 2004 issue

 

 

Magazine Writing – Serious Feature

 

1st Van Gordon Sauter, Diane Josephy Peavey,  Clarence Stillwill, Judith Freeman – Sun Valley Magazine – “Sense of Place”

2nd Andrew Slough – Sun Valley Magazine – “A Mid-Winter’s Dream”

3rd Kathie Rivers – Sun Valley Magazine – “The Lure of Fire Lookouts”

 

 

Magazine Writing – Light Feature

 

1st Betsy Andrews – Sun Valley Magazine – “Notes from the Painted Page”

2nd Marcia Mode-Stravos –  Sun Valley Magazine – “Speaking in Textiles”

3rd Greg Stahl – Sun Valley Guide – “Working with the mysteries of sound”

 

 

 

 

Magazine Photography

 

1st Kristen Shultz –  Sun Valley Magazine – “Speaking in Textiles”

2nd Christine Evangelides-Dodd – Boise Journal – ‘Tumbleweeds”

3rd Christine Evangelides-Dodd – Boise Journal – “At Home on the Range”


Television

 

General Excellence

 

1st KTVB Channel 7

2nd KIVI 6 on Your Side

3rd KBCI – TV

 

 

General News Report

 

1st Anna Rau, Gary Salzman – KTVB Channel 7 – “Shopping Spree”

2nd Ryan Panitz, Marc Morris – KTVB Channel 7 – “Cockpit Crash”

3rd Judd Davis, Paul Martel – KIVI – TV – “Winco Cameras”

Honorable Mention:

Adam Atchison, Paul Boehlke – KTVB Channel 7 – “That Dam Cat”

 

 

Spot News Report

 

1st Ryan Panitz – KTVB Channel 7 – “Waste Pit Fire”

2nd Cassidy Cloyd, Lavon Reed – KIDK – TV – “Police Chase”

3rd Anna Rau, Paul Boehlke – KTVB Channel 7 – “Dog Hoarding”

Honorable Mention:

Andrea Dearden, Paul Boehlke, Marc Morris, Troy Colson – KTVB Channel 7

– “ Thunderbird Crash”

 

 

Best Live Shot

 

1st Tonya Papanikolas – KBCI – TV – “Fruitland Dogs”

2nd Eric Jensen, Starlyn Klein – KBCI-TV – “Turkey Fire”

3rd Alyson Outen, Jason O’Brien – KTVB Channel 7 – “Snowmobiler Rescue”

Honorable Mention:

Phillip Campbell, Doug Anderson – KPVI-TV – “Barton Fire”

 

 

Watchdog/Investigative Report

 

1st Jon Hanian, Clyn Richards, Michael Keckler, Chris Ceresa, Jeff Ray, Hank Nystrom – KBCI-TV – “Shake-Up at City Hall”

2nd Anna Rau, Gary Salzman – KTVB Channel 7 – “Canyon College Investigation”

3rd Steve Liebenthal, Paul Boehlke – KTVB Channel 7 – “Feedlot 1 & 2”

 

 

 

 

 

 

 

Serious Feature Report

 

1st Rachel Peterson, Paul Martel – KIVI – TV – “Soldier Survives”

2nd Eric Mraz, Judd Davis – KIVI-TV – “Boise Night Vision”

3rd Dan Hamilton, Val Rainis – KTRV – “The Synagogue”

Honorable Mention:

Rachel Peterson, Eric Mraz – KIVI-TV – “Sliders”

 

Light Feature Report

 

1st Brian Holmes, Lisa Chavez, Troy Colson – KTVB Channel 7 – “Travelin’ Tree”

2nd Adam Atchison, Kevin Eslinger – KTVB Channel 7 – “Ghost Story”

3rd Judd Davis, Paul Martel – KIVI 6 on Your Side – “Speed Dating”

 

 

Series

 

1st David Oliver, Brian Holmes – KTVB Channel 7 – “Traveling in Ireland”

2nd Kris Millgate – KIFI  Local News 8 – “Crying Wolf”

3rd Alyson Outen, Kevin Eslinger – KTVB Channel 7 – “Idaho Inventors”

Honorable Mention:

Doug Anderson – KPVI – TV – “Trampoliners”

 

Public Affairs Program – Studio

 

1st Joan Cartan-Hansen, Al Hagenlock, Ricardo Ochoa, Jay Krajic – Idaho Public Television – “Dialogue for Kids – Space Careers”

2nd Marcia Franklin, Lynn Allen, Chuck Cathcart, Ricardo Ochoa, Al Hagenlock, Nita Moore – Idaho Public Television – “Faith and Foreign Affairs”

3rd Joan Cartan-Hansen, Al Hagenlock, Chuck Cathcart and the FocusWest team –  Idaho Public Television – FocusWest: The Price of Power”

 

 

Public Affairs Program – Field

 

1st Bruce Reichert, Pat Metzler, John Crancer, Jeff Tucker, Joan Cartan-Hansen, Marcia Franklin, Ric Ochoa, Alan Austin, Morgan Dethman, Jim Peck

– Idaho Public Television – “Outdoor Idaho: 20th Anniversary”

2nd Bruce Reichert, Pat Metzler, Tom Hadzor, John Crancer – Idaho Public Television – “Outdoor Idaho:  Conflict in the Clearwater”

3rd Maggie O’Mara, Gary Salzman – KTVB Channel 7 – “Seven’s Hero Holiday Special”

 

 

 

 

 

 

Documentary

 

1st Jim Peck, Alan Austin – Idaho Public Television – “Teton Inspiration”

2nd Bruce Reichert, Alan Austin, Joan Cartan-Hansen, John Crancer, Marcia Franklin, Pat Metzler, Ric Ochoa, Jeff Tucker, Morgan Dethman, Nita Moore, Jay Krajic

– Idaho Public Television – “Designing Idaho”

3rd Jessica Flynn, Donovan Moore, Paul Martel – KIVI – TV – Harnessing the Weather”

 

 

Sports News Story

 

1st Paul Martel – KIVI – TV – “Boise X-treme”

2nd Brian Holmes – KTVB Channel 7 – “Old Man Bowler”

3rd Joe Hughes – KIVI –TV – “War Games”

 

Sportscast

 

1st Joe Hughes, Will Hoenike – KIVI 6 on Your Side

2nd David Augusto – KTVB Channel 7

3rd Eric Geller – KBCI – TV

 

 

Weathercast

 

1st Jim Duthie – KIVI-TV

2nd Steve Frazier – KIVI-TV

3rd Rick Lantz – KTVB Channel 7

 

 

Outdoor / Environment  Report

 

1st Jim Peck, Alan Austin – Idaho Public Television – “Predator Legends”

2nd Adam Atchison, Lisa Chavez – KTVB Channel 7 – “Fire Rehab”

3rd John Crancer, Pat Metzler, Bruce Reichert, Jeff Tucker, Chuck Cathcart, Claire Chandler – Idaho Public Television – “Outdoor Idaho:  White Clouds in Waiting”

 

 

Consumer Report

 

1st Maggie O’Mara, Lisa Chavez – KTVB Channel 7 – “Restaurant Inspector”

2nd Maggie O’Mara, Kevin Eslinger – KTVB Channel 7 – “Rebates”

3rd Carrie Bohnsack – KPVI-TV – “Tax Increase”

 

 

 

 

 

 

Health / Medical Report

 

1st Tonya Papanikolas – KBCI-TV – “Deep Brain Stimulation”

2nd Maggie O’Mara, Paul Boehlke – KTVB Channel 7 – “Playing God”

3rd Jessica Flynn, Elizabeth Duncan – KIVI –TV – “In A Child’s Eyes”

 

 

Crime / Court Report

 

1st Anna Rau, Lisa Chavez – KTVB Channel 7 – “Probation Officer”

2nd Steve Liebenthal, Xanti Alcelay, Paul Boehlke – KTVB Channel 7 – “Victim’s Mom”

3rd Andrea Dearden, Paul Boehlke – KTVB Channel 7 – “Rape”

 

 

Television Writing

 

1st Alyson Outen – KTVB Channel 7 – “Anti-War Protest”

2nd Adam Atchison – KTVB  Channel 7 – “Ghost Story”

TIE 3rd

Jim Peck – Idaho Public Television – “Predator Legends”

Lance Bandley, Brad Carlson, Sarita Kichok – KIVI 6 on Your Side – “Boise Mayor Recall”

 

 

Videography

 

1st Gary Salzman – KTVB Channel 7 – “Tropical Fish”

2nd Brian Holmes – KTVB Channel 7 – “Gaelic Football”

3rd Xanti Alcelay – KTVB Channel 7 – “Olazabal”

Honorable Mention:

Paul Fredericks – KBCI-TV – “Taiko”

Judd Davis, Paul Martel – KIVI 6 on Your Side – “Simplot Fire”

 

Video Essay

 

1st Paul Martel – KIVI 6 on Your Side – “I Am Santa Claus”

2nd Gary Salzman – KTVB Channel 7 – “Glass Maker”

3rd Gary Salzman – KTVB Channel 7 – “Skydivers”

 

 

Rookie of the year

 

1st Adam Atchison – KTVB Channel 7

2nd Camille Croft – KIFI Local News 8

TIE 3rd

Bryan Latham – KPVI News Channel 6  AND  Eric Jensen – KBCI – TV


Radio

 

General Excellence

No entries

 

General News Report

 

1st Jenny Sue Anchondo – KUOI-FM – “Brotherhood Empowerment Against Rape”

2nd Jenny Sue Anchondo – KUOI-FM – “The Panhellenic Personalities”

3rd Jenny Sue Anchondo – KUOI-FM – “To Save the rink”

 

Spot News Report

1st Glenn Mosley – Northwest Public Radio – “UI Student Arrested”

 

 

Live Coverage

No entries

 

 

Watchdog / Investigative Report

 

1st Jyl Hoyt – Boise State Radio – “Bioterrorism – Worth the Battle?.

Serious Feature  Report

 

1st Jyl Hoyt – Boise State Radio – “Beavers restore wetlands”

2nd Justin Terry, Steve Jess – NPR News 91 – “The New Freedom Riders”

3rd Samantha Wright, Steve Jess – NPR News 91 – “Don’t Call us heroes”

 

Light Feature Report

 

1st Jeff Rice – “Off the Trail” Boise State Radio – “The Howling Mouse”

2nd Justin Terry, Samantha Wright – NPR News 91 – “Trailing of the Sheep”

3rd Glenn Mosley – Northwest Public Radio – “The People’s Tree is from Idaho”

 

Sports News Report

 

1st Hilerie Scott – KUOI FM 89.3 – “Idaho volleyball team upsets UC Santa Barbara”

 

Public Affairs Program

 

1st Jyl Hoyt – Boise State Radio – “Governor Kempthorne new EPA chief?”

2nd Samantha Wright, Steve Jess – NPR News 91 – “Botany Camp”

 

Use of Sound

 

1st Justin Terry, Steve Jess – NPR News 91 – “Genesis and Exodus”

 

 

Website Categories –  Broadcast

Website – general excellence

 

1st Anthony T. Courtwright – KTVB – TV – “KTVB.COM – Idaho News on Demand”

2nd Sandy Streiff, Stephanie Dickey, Lee Henkel,  Rick Penticoff –  Idaho Public Television  – “idahoptv.org”

No 3rd

Website – Special Purpose

 

1st Rick Penticoff – Idaho Public Television – “FocusWest.org”

2nd Tony Courtwright – KTVB-TV – “Zidaho.com”

3rd Kris Freeland, Stephanie Dickey, Joan Cartan-Hansen – Idaho Pubic Television – “Dialogue for Kids Website”

Honorable Mention:

Marcia Franklin, Lynn Allen, Rick Penticoff, Lee Henkel, Jeanne Gaylor, Stephanie Dickey – Idaho Public Television – “Faith and Foreign Affairs – Idahoptv.org/bythepeople”

 


Public Relations

 

News Releases

 

1st Dave Carlson – AAA Idaho – selection of 3

2nd Darla Christiansen – Idaho Transportation Department – selection of 3

TIE 3rd

Idaho Housing and Finance Association – selection of 3  AND             Bryant Kuechle – Idaho Transportation Department – selection of 3x

 

Feature Writing

 

1st Sue Nass – Idaho Fish & Game Online Magazine –  “Idaho Wildlife”

2nd Dave Carlson – AAA Idaho – “System must put safety first”

3rd Mel Coulter – Idaho Transportation Department – “Retirement will allow Mary Detmar to focus on new ways of turning small pieces into big picture”

 

Script Writing

 

No entries

 

Media Kit

 

1st Lou Riepl, David Combs, Teri Ehresman –  INEEL – “Atoms for Peace”

2nd Steve Zollinger, Chris Morgan – INEEL – “INEEL scientists become “mercury chasers” in Yellowstone National Park”

3rd Dale Dixon – City of Nampa – “Nampa’s trade mission to Tizapan el Alto”

 

Annual Report

 

1st Andrea Scott – Blue Cross of Idaho Annual Report, 2003 – “For More Idahoans, The Clear Choice”

2nd Idaho Housing and Finance Association – “2003 Community & Financial Report”

3rd Public Affairs Office – Idaho Transportation Department – “Transforming Transportation”

 

 

Internal Newsletter

 

1st Kathleen Gatens, David Combs – INEEL National Security Division – “Need to Know”

no other awards

 

Newsletter

 

1st Idaho Housing and Finance Association – “Cornerstones”

2nd Kathleen Gatens, David Combs – INEEL – “Imagine”

3rd Idaho Housing and Finance Association – “HomeSense”

 

Photo Essay

 

No entries

 

 

Video News Release

 

1st Steve Zollinger, Chris Morgan – INEEL – “INEEL scientists become “mercury chasers’ in Yellowstone National Park”

2nd Victoria Osborn – Idaho Department of Fish & Game – “Patrolling the bulls”

3rd Sue Nass – Idaho Department of Fish & Game – “From a Lesson to a Legacy”

 

 

Special Purpose Publication

 

1st Barbara J. Smith, Nancy Hilliard, Julene Ewert, P.K. Northcutt, Sue Weaver, April Christianson – University of Idaho Engineering Design Expo 2003 – “Minds in Motion”

2nd Communications Bureau – Idaho Department of Fish & Game – “2003 Idaho Salmon & Steelhead Days”

3rd Communications Bureau – Idaho Department of Fish & Game – “Fast Food: A Predator’s World”

 

Media Campaign

 

1st Idaho Housing and Finance Association – “2003 Idaho Governor’s Conference on Housing”

2nd Kathy Barnard, Bill Loftus – University of Idaho Communications Marketing & Ag Communications – “Project Idaho:  First in Equine Cloning”

3rd Office of Highway Safety – Idaho Transportation Department – “Aggressive Driving Campaign”

 

 

Website General Excellence – PR

 

1st Leslie Jones – Idaho State Tax Commission – “www2.state.id.us/tax”

2nd Bruce Byram, Stacey Francis – INEEL Idaho Completion Project – http://cleanup.inel.gov

3rd David Proctor – The Idaho Foodbank – “www.idahofoodbank.org

 

 

Website Special Purpose – PR

 

Award not given this year


 

Student

 

General Excellence

 

1st The Sentinel – North Idaho College

2nd The Argonaut – University of Idaho

3rd The Arbiter –  Boise State University

Honorable Mention

The Coyote – Albertson College of Idaho

 

 

General News Story

 

TIE 1st

Matt McCoy –University of Idaho Argonaut – “Al-Hussayyen pleads not

guilty to charges”  AND  Andy Benson – The Arbiter – Boise State University – “ASBSU seeks student fee increase”

TIE 2nd

Cady Allred –University of Idaho Argonaut – “Tensions rising between Christians, gays” AND Monica Price – The Arbiter – Boise State University – “Plagiarism receives greater scrutiny at Boise State”

TIE 3rd

Jessie Bonner –University of Idaho Argonaut – “UI faculty members voice concern about recent firings” AND Andy Benson – The Arbiter – “Boise State University – “Drier dies in debate team crash”

Honorable Mention

Abbey Lostrom –University of Idaho Argonaut– “University suspends men’s ice hockey club”

Leif Thompson – University of Idaho Argonaut – “Locals covet glassware from eateries and bars”

Monica Price – The Arbiter – Boise State University – “Seventy-five cent surcharge could save your life”

 

Watchdog / Investigative

 

1st Jessie Bonner – University of Idaho Argonaut – “Disgruntled students disagree with blood drive restrictions”

2nd Jessica Adams, Andy Benson – The Arbiter – Boise State University – “Anti-gay proposal threatens park’s Ten Commandments”

3rd Leif Thompson –University of Idaho Argonaut – “Lawyers believe agents may have violated student’s rights”

Honorable Mention:

Brian Passey –University of Idaho Argonaut – “American Indians report lack of acceptance, understanding”

 

 

 

 

Serious Feature

 

1st Morgan Winsor –University of Idaho Argonaut – “Killing him slowly”

2nd Jessie Bonner –University of Idaho Argonaut – “Ultimate trading places”

3rd Kendra Dean – The Coyote – Albertson College of Idaho – “Badge of Courage”

Honorable Mention:

Walter Cooley – Standard Journal – “No bars and barbed wire”

 

 

Light Feature

 

1st Brian Passey – University of Idaho Argonaut – “Rock ‘n’ roll 101”

2nd Eric Nelson – BYU- Idaho Scroll – “Wheels of Change”

3rd Brian Passey – University of Idaho Argonaut – “Navy ROTC captain flew in Desert Storm”

Honorable Mention:

Walter Cooley – Standard Journal – “Aquanutz”

 

 

Column Writing

 

1st Brian Passey –University of Idaho Argonaut – selection of 3

2nd Joy Barbour –University of Idaho Argonaut – selection of 3

3rd Jake Alger –University of Idaho Argonaut–  selection of 3

Honorable Mention:

Nathan Jerke –University of Idaho Argonaut – selection of 3

Editorial

 

1st Jennifer Hathaway –University of Idaho Argonaut – Guilty…;  In America…; Give peace a voice”

2nd Arbiter Editorial Board – The Arbiter – Boise State University – “It’s Buy Nothing Day; Let the Courts Decide; When will student fees stop rising?”

3rd Brian Passey –University of Idaho Argonaut – “Many lose…;  Pick-A-Prof…:Private Idaho Place”

Headlines

 

Tie 1st Staff – University of Idaho Argonaut – selection of six  AND Staff – University of Idaho Argonaut – selection of six

No 2nd

3rd Staff – The Coyote Albertson College of Idaho – selection of six

 

 

 

 

 

Review

 

1st Marie Strong – The Sentinel – North Idaho College – selection of 3

2nd Jason Bright – The Arbiter – Boise State University – selection of 3

3rd Brian Passey –University of Idaho Argonaut – selection of 3

Honorable Mention:

Chris Kornelis –University of Idaho Argonaut – selection of 3

 

 

Sports News Report

 

1st Nathan Jerke – University of Idaho Argonaut – “Follow the Leader”

2nd Nathan Jerke – University of Idaho Argonaut – “A stone’s throw from graduation”

3rd Adam Einsohn – Sentinel – North Idaho College – “This one’s for you, Bill”

Honorable Mention

Mark Williams – University of Idaho Argonaut – “Newport: surfin’safari for two students”

 

Page Design

 

1st Lindsie Taylor, Andrea Grover – BYU-Idaho Scroll – “Graduation Tabloid Cover; So Sue Me; Gone Tipping”

2nd Lindsie Taylor – BYU-Idaho Scroll – “Master of Suspense; Homestar Happiness; Heavenly & Healthy”

3rd John T. Reuter – The Coyote – Albertson College of Idaho – “Coyote Culture”

 

 

Graphics

 

1st Juliette Wasescha – The Sentinel – North Idaho College – selection of 3

2nd Mike Roche, Jason McHenry – The Arbiter – Boise State University – selection of 3

No 3rd

 

Photography

 

1st Luke George – The Sentinel – North Idaho College – selection of 3

2nd Theresa Palmgren –University of Idaho Argonaut – selection of 3

3rd Brian Passey –University of Idaho Argonaut – selection of 3

Honorable Mention:

Krista Adams – The Arbiter – Boise State University – selection of 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sweepstakes

 

 

Daily                                    Idaho Statesman

 

Weekly                        Idaho Mountain Express

 

TV                                    KTVB