2006 Winners

Idaho Press Club Best of 2006 Annual Awards

Daily Newspaper

 

General Excellence:

 

1st Idaho Statesman

2nd Idaho Press-Tribune

3rd The Idaho Spokesman-Review

General News Story

 

1st Gregory Hahn – Idaho Statesman – “The Great Divide”

2nd James Hagengruber – The Idaho Spokesman-Review – “Tribe wants squaw off the map”

3rd Erica Curless – The Idaho Spokesman-Review – “Sanders ruling a watershed”

 

 

Spot News Coverage

 

1st Patrick Orr, Heath Druzin, Sandra Forester & Emily Simnitt – Idaho Statesman – “Two Families Devastated”

2nd Tim Woodward – Idaho Statesman – “Nez Perce Bison”

3rd Mike Butts, Christin Runkle & Dan Black – Idaho Press-Tribune – “Gruesome Day”

Honorable Mention

Taryn Brodwater – The Idaho Spokesman-Review – “Duncan admits guilt”

 

 

Watchdog/ Investigative Report

 

1st Casey Santee – Idaho State Journal – “Cold Case”

2nd Dan Popkey – Idaho Statesman – “Anatomy of an Amendment”

3rd Melissa McGrath – Idaho Statesman – “Were they overpaid”

Honorable Mention

Betsy Z. Russell – The Idaho Spokesman-Review – “Paid leave questioned by Idaho lawmakers”

 

 

 

 

Serious Feature Report

 

1st Cassidy Friedman –Times-News – “Surface of civility”

2nd Vickie Ashwill – Idaho Statesman – “Caldwell Icon”

3rd Taryn Brodwater – The Idaho Spokesman-Review – “A family’s pain: Loved ones still struggle with their loss”

 

 

Light Feature Report

 

1st Matt Christensen –Times-News – “What’s in the can?”

2nd Taryn Brodwater – The Idaho Spokesman-Review – “No tempest in this town’s teapot”

3rd Erica Curless – The Idaho Spokesman-Review – “Goodbye, “Big Jim”: Friends honor late owner of Athol, Idaho, tavern”

 

 

Series

 

1st            James Hagengruber – The Idaho Spokesman-Review – “Brothers in arms:  The Shipp twins”

2nd Staff – Idaho Statesman – “Seven Wonders of Idaho”

3rd Dan Boyd – Idaho State Journal – “This solitary life”

Honorable Mention

Matt Christensen –Times-News – “The Meth Mistake”

Outdoor Feature

 

1st John O’Connell – Idaho State Journal – “Against the current”

2nd Roger Phillips – Idaho Statesman – “Rapid River on horseback”

3rd Joyce Edlefsen – Standard Journal – “Climb Every Mountain”

 

 

Sports News Coverage

 

1st Chadd Cripe – Idaho Statesman – “Z finds his zone”

2nd Chadd Cripe – Idaho Statesman – “Smoked ‘Em”

3rd Eric Larsen –Times-News – “Coach Stroud out”

 

 

 

Sports Feature Story

 

1st Rod Harwood – Coeur d’Alene Press – “50 years later….”

2nd Chadd Cripe – Idaho Statesman – “LVSPRTS”

3rd Rod Harwood – Coeur d’Alene Press – “Cami’s Rebound”

 

 

General Column

 

1st Dan Popkey –Idaho Statesman – “Rescue saved one life, but changed many; Helen never abandoned her principles; The Bethine Tapes”

2nd Steve Crump –Times-News – “Enough of pretending; Tater Tots; Your dog is mean and             your truck is ugly”

3rd            Tim Woodward – Idaho Statesman – “Moving football to cable squeezes out the ‘little guys’; Some happy endings just take longer than others; In defense of fruitcake: a Christmas memory”

 

 

 

Specialty Column

 

1st Michael Deeds – Idaho Statesman – selection of three

2nd Patrick Orr – Idaho Statesman – selection of three

3rd Brian Murphy – Idaho Statesman – selection of three

 

 

Editorial

 

1st Kevin Richert – Idaho Statesman – selection of three

2nd Vickie Holbrook – Idaho Press-Tribune – selection of three

3rd Marty Trillhaase – The Post Register – selection of three

 

 

Headlines

 

1st Staff – Idaho Statesman – “Catching the wind; No O.T. for T.O.; Alive & kickin’;  More and more babies born slightly before there time; 55 smiles per gallon;  Nobody loves a biter”

2nd Chris Baldus –Times-News – “Public enemy No.1; Achoo…achoo…achoo!; They are everywhere: Snoops; Naughty, naughty; Fake Cops; Batteries included”

 

 

 

Page Design

 

1st Tim Jones  & Staff – Idaho Statesman – “The weekend before Christmas; The Great Divide: A murder; A deadly crash”

2nd Kevin Courtney –Times-News – “Rescued”

3rd Jason Lantz – Idaho Statesman – three sports cover

Honorable Mention

Shawn Raecke – Idaho Statesman – “Movies we love; All year long; Summer jobs”

Phil Dailey – Idaho Press-Tribune – “Women’s final four; Lacrosse gains steam; Agassi ready to end career”

 

 

Spot News Photography

 

1st Mike Vogt – Idaho Press-Tribune – “Gruesome Day”

2nd Mike Vogt – Idaho Press-Tribune – “Dog rescue”

3rd Chris Butler – Idaho Statesman –  “Cam Hall sentencing”

 

 

Feature Photography

 

1st Doug Lindley – Idaho State Journal – “Unsolved Murder”

2nd Kerry Maloney – Idaho Statesman – “Cancer Patient fighting with fun”

3rd Greg Kreller – Idaho Press-Tribune –“Rainbow forms at sunset”

 

 

Sports Photography

 

1st Greg Kreller – Idaho Press-Tribune – “State track and field”

2nd Randy Hayes – The Post Register – “Volleyball Dive”

3rd Joe Jaszewski – Idaho Statesman – Kenny Keene’s last round”

Honorable Mention

Bill Schaefer – Idaho State Journal – “Role reversal”

 

 

Photo Essay

 

1st Josh Duplechian – Idaho State Journal – “This solitary life”

2nd Kathy Plonka – The Idaho Spokesman-Review – “A big boy”

3rd Darin Oswald – Idaho Statesman – “Turkish Wedding”

 

 

 

Graphics

 

1st Tim Jones & Staff – Idaho Statesman – “Matthew Jones: Final report”

2nd Patrick Davis – Idaho Statesman – “BCS 101”

3rd Steve Fischbach – The Post Register – “SpudFest Film Festival”

Honorable Mention

Steve Fischbach – The Post Register – “Sorting out the future”

 

 

 

 

 

 

 

 

Arts / Entertainment Reporting

 

1st Michael Deeds – Idaho Statesman – “The Kecks opened The Venue, then their hearts and home”

2nd Clark Corbin – The Post Register – “Long March”

3rd James Hagengruber – The Idaho Spokesman-Review – “It’s ‘Brokeback’ Country”

 

 

Political Reporting

 

1st Dan Popkey, Kathleen Kreller – Idaho Statesman – “Meridian shows GOP leaning of newcomers”

2nd Betsy Z. Russell – The Idaho Spokesman-Review – “The governor’s tax shift”

3rd Rocky Barker – Idaho Statesman – “Prop 2”

Honorable Mention

Betsy Z. Russell – The Idaho Spokesman-Review – “Anti-takings activist keeps’em riled up”

 

Education Reporting

 

1st Erik Nielsen – The Post Register – “Shadow offenders”

2nd Bill Roberts – Idaho Statesman – “Meridian schools try refusing D and F work”

3rd Christin Runkle – Idaho Press-Tribune – “School separates boys from girls”

Honorable Mention

Nicole Stricker – The Post Register – “Show me the data”

Linda Ball – Coeur d’Alene Press – “Students play buy the book”

 

 

Business Reporting

 

1st Ken Dey – Idaho Statesman – “Sales tax drives customers across border to Oregon”

2nd            Clark Corbin – The Post Register – “If you hype it”

3rd            Becky Kramer – The Idaho Spokesman-Review – “Displaced from home”

Honorable Mention

Lee Vander Boegh – Idaho Press-Tribune – “Not your everyday jobs”

Ken Dey – Idaho Statesman – “Cabella’s exemption”

Agriculture Reporting

 

1st Matthew Evans – The Post Register – “Risky Business”

2nd Sam Taylor – The Idaho Spokesman-Review – “Farms inundated”

3rd James Hagengruber – The Idaho Spokesman-Review – “Biodiesel series”

 

 

Crime / Courts Reporting

 

1st Taryn Brodwater – The Idaho Spokesman-Review – “Trials rare in Shoshone County”

2nd Patrick Orr, Dan Popkey – Idaho Statesman – “Final report: Matthew Jones shooting”

3rd Phil Davidson – The Post Register – “Perpetual Prisoner”

 

 

Religion Reporting

 

1st Dan Popkey – Idaho Statesman – “Rev. Camacho ministers with love and soccer”

2nd Erica Curless – The Idaho Spokesman-Review – “’Wholesome’ not all it seems in Hayden”

3rd Anna Webb – Idaho Statesman – “We do not fear death”

 

 

Environment Reporting

 

1st Heath Druzin – Idaho Statesman – “Barn Owls are dying at an alarming rate”

2nd John O’Connell – Idaho State Journal – “Not for sale”

3rd Nicole Stricker – The Post Register – “Microbial Maids”

 

 

Health/Medical Reporting

 

1st JoNel Aleccia – The Idaho Spokesman-Review – “A big boy”

2nd Melissa McGrath, Greg Hahn – Idaho Statesman – “Diagnosis Costly: Overview”

3rd JoNel Aleccia – The Idaho Spokesman-Review – “Raising morale”

 

 

 

Special Section

 

1st Vickie Holbrook & Staff – Idaho Press–Tribune – “Cavalcade:  Destination 2C, meet your new neighbors”

2nd Staff – Idaho Statesman – “Kickoff: 2006 Idaho Statesman Football Preview”

3rd Staff – Idaho Statesman- “Discover Treasure Valley”

 

 

 

Rookie of the Year

 

1st Phil Davidson – The Post Register

2nd Meghann Cuniff –  The Idaho Spokesman-Review

3rd Daniel Mooney – Idaho State Journal

 

 

 

 

Weekly Newspaper

 

 

General Excellence:

 

1st THRIVE – The Idaho Statesman

2nd The Wood River Journal

3rd The Star-News

Honorable Mention

Idaho Mountain Express

 

 

General News Story

 

1st Karen Bossick – The Wood River Journal – “Sun Valley: In a holding pattern”

2nd Rebecca Meany – Idaho Mountain Express – “Stanley faces sale of major downtown businesses

3rd Steve Benson – Idaho Mountain Express – Idaho wolves face delisting”

Honorable Mention

Terry Smith – Idaho Mountain Express – “Drug court being developed for Blaine County”

Shea Andersen – Boise Weekly – “Put the wie down”

 

 

Spot News Coverage

 

1st Tom Grote – The Star-News – “Daring rescue in the Secesh River”

2nd Michael Wells – The Star-News – “McCall man shot to death; shooter claims self-defense

3rd Steve Benson – Idaho Mountain Express – “Missing hunter survives”

Honorable Mention

Greg Moore – Idaho Mountain Express – “Pot farm goes up in smoke”

Terry Smith – Idaho Mountain Express – “Burmese python swallows owner’s electric blanket”

Watchdog/ Investigative Report

 

1st Tom Grote – The Star-News – “The Bensley Report”

2nd Shea Andersen – Boise Weekly – “Good Enough”

3rd Nicholas Collias – Boise Weekly – “Red State meet Police State”

 

 

 

 

 

 

 

 

Serious Feature Report

 

1st Kelly Jackson – The Wood River Journal – “Female Officers focused on community”

2nd Erin Ryan – THRIVE – Idaho Statesman – “Faces of Courage”

3rd Dana DuGan – Idaho Mountain Express – “Does Blaine County need more foster care?”

Honorable Mention

Rachael Daigle – Boise Weekly “Raising Idaho”

 

Light Feature Report

 

1st Ralph Bartholdt – St. Maries Gazette Record – “A personal history”

2nd Chad Dryden – THRIVE – Idaho Statesman – “Being Larry Gebert: A day in the life of Boise’s Ron Burgundy”

3rd Michael Wells – The Star-News – “Nobody makes me bleed my own blood”

Honorable Mention

Terry Smith – Idaho Mountain Express – “Ketchum python makes world headlines’

Kelly Jackson – The Wood River Journal – “If these courthouse walls could talk”

Pat Murphy – Idaho Mountain Express – “Marines and their jets”

 

Series

 

1st Kathleen L. Turner – The Wood River Journal – “Rural Roots”

2nd Rebecca Meany – Idaho Mountain Express – “A tale of two cities”

3rd Megan Thomas, Matt Furber – Idaho Mountain Express – “Valley battles meth”

Honorable Mention

Ralph Bartholdt, Justin Post – St. Maries Gazette Record – “Local World War II Veteran”

Trey Spaulding – The Wood River Journal – “Wolf Series”

 

 

Outdoor Feature

 

1st Chad Dryden – THRIVE – Idaho Statesman – “Pushing the limits”

2nd Karen Bossick – The Wood River Journal – “Trekking through retirement”

3rd Steve Benson – Idaho Mountain Express – “Valley road fire’s footprint”

 

Sports News

 

1st Jeff Cordes – Idaho Mountain Express – “Mark Abel hooks a record walleye”

2nd Dave Larson – The Wood River Journal – “Friday Night Flights”           

3rd Jeff Cordes – Idaho Mountain Express – “State Champs!  Carey (11-1) finishes with a flourish”

Honorable Mention:

Michael Ames – Idaho Mountain Express – “Valley boarder competes in first Olympic SBX race”

Michael Ames – Idaho Mountain Express – “Sun Valley alums launch into freeskiing careers”

 

Sports Feature Story

 

1st Jody Zarkos – Idaho Mountain Express  – “Concussions are no small ding”

2nd David Larson- The Wood River Journal – “Picabo Street”

3rdTIE

David Larson – The Wood River Journal – “The NBA and its handler”

Jennifer Tuohy – Idaho Mountain Express – “It’s time to watch Sunday night’s football”

Honorable Mention:

Erin Ryan – THRIVE  – Idaho Statesman– “Mendy Fry:  The first lady of Top Fuel drag racing”

 

 

General Column

 

1st Erin Ryan – THRIVE – Idaho Statesman – “And She Was – selection of three”

2nd Pat Murphy – Idaho Mountain Express – “Other Views – selection of three”

3rd John Rember – Idaho Mountain Express – “End Notes – selection of three”

 

 

Specialty Column

 

1st Lynea Newcomer – The Wood River Journal – “Treading Lightly”

2nd Ed Rabin – Boise Weekly – “Piddles not pills; Throatswab squarepants; Getting an earful”

3rd Michael Ames – Idaho Mountain Express – selection of three

Honorable Mention

Dana DuGan – Idaho Mountain Express – selection of three

 

 

Editorial

 

1st Trey Spaulding – The Wood River Journal – “A marketing opportunity lost; It takes a village to fight drugs; No to nukes”

2nd Tom Grote – The Star-News – “Police probe; Height limit; Sewer dispute”

3rd Pedro G. Salom V –  The Wood River Journal – “Preserving Blaine County’s history; County should revisit new town concept; Proposed lot plans a good use of the green”

 

 

 

Headlines

 

1st Dana DuGan – Idaho Mountain Express “Whoop: There it is; Desperate housewife: Fools present Ibsen play: I5 you numb3r up?  Does size really matter; Monkeying around in Sun Valley”

2nd Nicholas Collias – Boise Weekly – “The joy of controversy; Old, weird Idaho; The Hopfathers; Last train to Boise; nowhere no more; High energy: Idaho’s historic flirtation with the world’s tallest dam”

 

 

Page Design

 

1st Lindsie Taylor – THRIVE – Idaho Statesman – selection of three covers

2nd Gavin McNeil – Idaho Mountain Express – “Sports pages”

3rd Dev Mukh Khalsa – The Wood River Journal – selection of three

Honorable Mention

Lindsie Taylor, Shawn Raecke – THRIVE – Idaho Statesman – selection of THRIVE

spreads  7-18

Lindsie Taylor, Shawn Raecke- THRIVE – Idaho Statesman – selection of THRIVE single page spreads – 6-27

 

 

 

Spot News Photography

 

1st Willy Cook – Idaho Mountain Express – “Flooding Big Wood chews its banks (bottom)”

2nd Dev Mukh Khalsa – The Wood River Journal – “Big Wood River Floods”

3rd Chris Pilaro – Idaho Mountain Express – “Fall flames fanned in Pole Creek”

Honorable Mention

David N. Seelig – Idaho Mountain Express – “Snow plow the wrong way”

 

Feature Photography

 

1st Brad Talbutt – THRIVE – Idaho Statesman – “Whitewater Obsession”

2nd Ralph Bartholdt – St. Maries Gazette Record – “Unanswered Questions”

3rd Ralph Bartholdt – St. Maries Gazette Record – In need of instruments”

Honorable Mention

Willy Cook – Idaho Mountain Express – “Nutcracker pecking order”

Sports Photography

 

1st David N. Seelig – Idaho Mountain Express – “Safe”

2nd David N. Seelig – Idaho Mountain Express – “Getting through the gap”

3rd Bill Bruce –  The Adams County Record – “Mutton-bustin’ cowboy”

Honorable Mention

Matt Moehr – The Star-News – “Jammin’”

 

 

Photo Essay

 

1st Brad Talbutt – THRIVE – Idaho Statesman – “Tattoos”

2nd Dev Mukh Khalsa –  The Wood River Journal – “Nap time, Snack Time”           

3rd Brad Talbutt – THRIVE – Idaho Statesman – “Dog Fashion”

 

 

 

Graphics

 

1st Gavin McNeil – Idaho Mountain Express – “Torino Games”

2nd Gavin McNeil – Idaho Mountain Express – “Wagon Days”

3rd Leslie Thompson – The Wood River Journal – “Made in Blaine blocks”

 

 

Arts / Entertainment Reporting

 

1st Chad Dryden – THRIVE – Idaho Statesman – “Rhythm Tribe”

2nd Karen Bossick – The Wood River Journal – “Docents:  Its all about what’s on the wall”

3rd Tony Evans – Idaho Mountain Express – “Off reservation with Marie Watt”

Political Reporting

 

1st Shea Andersen – Boise Weekly – “A Paper’s Trail”

2nd Shea Andersen – Boise Weekly – “Blue Bites Back”

3rd Susan Bailey – The Wood River Journal – “BKHA board resigns over appointment

Honorable Mention

Steven Benson – Idaho Mountain Express – “Big money flowing”

 

 

Education Reporting

 

1st Lucia V. Knudson – The Star-News – “Crowded”

2nd Megan Thomas – Idaho Mountain Express – “New school schedule irks parents’

3rd Karen Bossick – The Wood River Journal – “New Voices”

 

Business Reporting

 

1st Susan Bailey – The Wood River Journal – “Slack comes back with a vengeance”

2nd Susan Bailey – The Wood River Journal – “Despite the barren Alps and strong Euro, Sun Valley unlikely to see more Europeans”

3rd Michael Wells – The Star-News  – “Tamarack’s publicity machine has long reach”

 

Agriculture Reporting

 

1st Carol Ryan Dumas – Ag Weekly – “Ag groups grow concerned over immigration reform”

2nd Jason Kauffman – Idaho Mountain Express – “Loving the rural life”

3rd Carol Ryan Dumas – Ag Weekly – “Residents lower the boom on Gooding County CAFO”

 

Crime / Courts Reporting

 

1st Ralph Bartholdt – St. Maries Gazette – “Unanswered Questions”

2nd Terry Smith – Idaho Mountain Express – “Johnson siblings battle over insurance benefits”

3rd Kelly Jackson – The Wood River Journal – “Two men arrested for growing marijuana north of Carey”

Religion Reporting

 

1st Karen Bossick – The Wood River Journal – “Monks, Valley Share Culture”

2nd Dana DuGan – Idaho Mountain Express – “Pastor holds open doors for Latino community”

3rd Kathleen L. Turner – The Wood River Journal – “ ‘La Capilla’ services shrink the crevasse”

Environment Reporting

 

1st Nicholas Collias – Boise Weekly – “The Six Million Dollar Watershed”

2nd Michael Wells – The Star-News – “Former consultant says Tamarack has reneged on pledge to restore streams”

3rd Steve Benson – Idaho Mountain Express – “Moose populations exploding”

Honorable Mention

Karen Bossick – The Wood River Journal – “Godstein:  It’s not about the environment – it’s about civilization”

 

Health/Medical Reporting

 

1st Lucia V. Knudson – The Star-News – “Coping with Autism”

2nd Karen Bossick – The Wood River Journal – “Eating for Life”

3rd Dana DuGan – Idaho Mountain Express – “Teenagers fight cancer with true grit”

Honorable Mention

Dana DuGan – Idaho Mountain Express – “Baby boom hits Blaine County”

 

Special Section

 

1st Chad Dryden, Erin Ryan – THRIVE – Idaho Statesman –

2nd Idaho Statesman Staff – Idaho Statesman – “Best of Treasure Valley”

3rd Staff – The Wood River Journal – “Reader’s Choice”

 

Rookie of the Year

 

1st Kelly Jackson – The Wood River Journal

2nd Trevor Schubert – Idaho Mountain Express

3rd Lynea Newcomer – The Wood River Journal

Website Categories – Print

 

 

Website – general excellence – Print

 

1st The Idaho Statesman – www.IdahoStatesman.com

2nd The Wood River Journal – www.woodriverjournal.com

3rd Pam Morris – Idaho Mountain Express – www.mtexpress.com

 

WEBSITE – Special Purpose – Print

 

1st Dean Miller, Aaron Avery – Post Register – “Ethics Code – www.postregister.com/ethics/index.php

 

2nd Staff – The Idaho Statesman – www.IdahoStatesman.com/sevenwonders

 

3rd Staff – The Idaho Statesman – www.IdahoStatesman.com/bsufootball

 


Magazine

 

General Excellence

 

1st Carissa Wright & Staff – Blot Magazine – University of Idaho – Fall 2006 Issue

2nd Jennifer Tuohy, Evelyn Phillips, Tony Barriatua – Sun Valley Guide – Winter Issue

3rd Mary Ann Reese, Shane Jackson – Programs & People – University of Idaho College of Agricultural and Life Sciences

 

 

Magazine Writing – Serious Feature

 

1st Shea Andersen – Sun Valley Guide – “A Valley Ablaze”

2nd Michael Ames – Sun Valley Guide – “Surviving the Sawtooths”

3rd Tara Roberts – Blot Magazine – University of Idaho – “50 years later – A campus remembers the 1956 Gault Hall fire”

Honorable Mention

Mary Ann Reese – Programs & People –  University of Idaho College of Agricultural and Life Sciences –  “Can we win the invasive species wars?”

Greg Stahl – Sun Valley Guide – “Real Estate, changing the landscape”

Sherry Ramsey – Idaho Magazine – “Dallas Jones – A man to look up to”

 

 

Magazine Writing – Light Feature

 

1st Pat Murphy – Sun Valley Guide – “A Conversation with Van Gordon Sauter”

2nd Betty Bell – Sun Valley Guide – “Seventy Years of Sun, Snow and Stories”

3rd Michael Ames – Sun Valley Guide – “The Cruiser Cometh”

Honorable Mention

Michael Ames – Sun Valley Guide – “From Khorossan to Ketchum”

Rebecca Meany – Sun Valley Guide – “50 years of family”

George Seeds – McCall Magazine – “The History of Tamarack”

Jennifer Tuohy – Sun Valley Guide – “A Griffon’s Tale”

 

 

Magazine Photography

 

1st Chris Pilaro – Sun Valley Guide – “The Cruiser Cometh”

2nd Chris Pilaro – Sun Valley Guide – “A Griffons Tale”

3rd Brad Talbutt – Treasure Magazine / Idaho Statesman – “Luxury Living – Palazzo”

 

 

 

 

 

 

 

Magazine Cover

 

1st Patrick Davis, Lindsie Taylor – THRIVE / Idaho Statesman – “Hyde Park Street Fair – 9.12.06”

2ndTIE

Dev Mukh Khalsa, Leslie Thompson  – Sun Valley Dining  / The Wood River Journal – Winter 06/07

Jolene Brown – Sun Valley Travelog – Winter Vol. 2

3rd Carissa Wright, Charlie Olsen – Blot Magazine – University of Idaho – “A Haunted Campus”

 

 

Website – General Excellence – Magazine & Online Publications

 

1st              David R. Frazier – Boise Guardian – www.boiseguardian.com

 

2nd       Rich Trevillian & Colin McCauley – Sun Valley Guide – www.sunvalleyguide.com

 

 

 

Website – Special Purpose – Magazine & Online Publications

 

 

1st              Mary Ann Reese, Editor; Ludmilla Sasklova, Web Designer – University of Idaho College of Agricultural and Life Sciences – Programs & People Winter 2007: http://info.ag.uidaho.edu/magazine/winter07

 

 

 

 

 

 

 


Television

 

 

General Excellence

 

Division A

1st KTRV – Fox 12

2nd KIVI – Channel 6

3rd KBCI – Channel 2

Honorable Mention

KTVB – Channel 7

 

Division B

1st KPVI – Channel 6

2nd KIFI – Channel 8

3rd KIDK –  Channel 3

 

 

General News Report

 

Division A

1st Thanh Tan, Spencer Larimore – KBCI Channel 2 – “Burden of Proof”

2nd Brandi Smith, Justin Rickelman – KIVI Channel 6 – “DWP in the 2C”

3rd Alyson Outen, Gary Salzman – KTVB Channel 7 – “Rocky Mountain Oysters”

 

Division B

1st Adam Rodriguez – KPVI – Channel 6 – “Potato Plan”

2nd Teresa Priolo – KIDK Channel 3 – “The Choking Game”

 

 

Spot News Report

 

1st Edmundo Aguilar, Doug Locksmith – KIVI Channel 6 – “Police Pursuit”

2nd Heather Skold, Paul Martel – KIVI Channel 6 – “Nampa Beheading”

3rd Michelle Stark, Paul Martel – KIVI Channel 6 – “Car in Store”

 

 

Best Live Shot

 

1st Michelle Edmonds – KIVI Channel 6 – “Chop Shop Live”

2nd Robbie Johnson, Brian Van Pelt – KTVB Channel 7 – “City Bus Fire”

3rd Ysabel Bilbao, Troy Colson – KTVB Channel 7 – “Street Shooting”

Honorable Mention:

Michelle Stark, Lance Johnson – KIVI Channel 6 – “Motorcycle Crash”

 

 

 

Watchdog/Investigative Report

 

1st David Gale, Troy Colson – KTVB Channel 7 – “Well Water 1 & 2”

2nd            TIE

Eric Harryman, Paul Martel – KIVI Channel 6 – “Deadly Delay Part 1 & 2”

Michelle Edmonds, Justin Rickelman – KIVI Channel 6 – “The Predator’s Secret”

3rd Heather Skold, Doug Locksmith – KIVI Channel 6 – “Politics of Highway Robbery”

 

 

 

Serious Feature Report

 

Division A

1st Edmundo Aguilar, Doug Locksmith – KIVI Channel 6 – “Bone Collectors”

2nd Heather Naito, Heidi Osgood – KIVI Channel 6 – “Akiane”

3rd Shane Johnson, Lance Johnson – KIVI Channel 6 – “Street Racing”

Honorable Mention:

Aileen Simborio, Valerie Rainis – KTRV- Fox 12 – “Abused Dog”

Jay Krajic, Scott Logan – KBCI Channel 2 – “Heteros Stickers”

 

Division B

1st Mary Sturgill –KIDK Channel 3 – “Idaho has a Meth Epidemic”

2nd Teresa Priolo – KIDK Channel 3 – “Throwaways”

3rd Mary Sturgill – KIDK – Channel 3 – “Suicide by Cop”

 

Light Feature Report

 

Division A

1st Michelle Stark, Justin Rickelman – KIVI Channel 6 – “Hometown Hauntings”

2nd Paul Fredericks, Jay Krajic – KBCI Channel 2 – “Handshake Day”

3rd Michelle Edmonds, Justin Rickelman – KIVI Channel 6 – “Home Cheating Test”

Honorable Mention:

Dan Hamilton, Jill Hardy – KTRV – Fox 12 – “Egyptian Ghost Hunt”

Mark Johnson, Xanti Alcelay – KTVB Channel 7 – “Pizza Party”

Mark  Johnson, Xanti Alcelay – KTVB Channel 7 – “Walking Tour”

 

 

Division B

1st Tommy Noel – KIDK Channel 3 – “But Officer…”

2nd Doug Andersen- KPVI Channel 6 – “Guide to Guru”

3rd Doug Andersen – KPVI Channel 6 – “Arthritic Athlete”

Honorable Mention

Adam Rodriguez – KPVI Channel 6 – “Games People Play”

 

 

 

 

 

Series

 

1st Aileen Simborio, Shayne Wells, Adam Worthington & Jill Hardy – KTRV Fox 12 – “Noah Baderman Series”

2ndTIE

Eric Harryman, Lance Johnson – KIVI Channel 6 – “Foothills Under Siege”

Victoria Osborn, Sue Nass, Marc Morris – Idaho Fish & Game – “Wildlife on the Move”

3rdTIE

Victoria Osborn, Marc Morris – Idaho Fish & Game – “Hatchery on the Hook”

Frank Zick, Kevin Eslinger, Lance Johnson, Jeremy Jones, Heidi Osgood, Shane Johnson – KIVI Channel 6 – “7 Wonders”           

 

Public Affairs Program – Studio

 

1st Marcia Franklin, Ricardo Ochoa – Idaho Public Television – “Dialogue:  Marriage Amendment”

2nd Joan Cartan-Hansen, Monique Diaz, Al Hagenlock, Ricardo Ochoa – Idaho Public Television – “Dialogue: DNA”

3rdTIE

Walt Baker – KBCI Channel 2 – “Eye on Idaho: Idaho Centenarian”

Joan Cartan-Hansen, Al Hagenlock, Sue Nass, D4K Staff – Idaho Public Television – “D4K:  Bird Migration”

 

 

Public Affairs Program – Field

 

1st Don Nelson – KIVI Channel 6 – “The Importance of Music in Idaho Schools”

 

 

 

Documentary

 

1st Bruce Reichert, Pat Metzler, John Crancer, Jeff Tucker, Derek Stone – Idaho Public Television – “Outdoor Idaho: A Palouse Paradise”

2nd John Crancer, Chuck Cathcart, Bruce Reichert, Michelle Waddell, Morgan Dethman – Idaho Public Television – “Idaho’s Centennial Trail”

3rd Alyson Outen, Xanti Alcelay – KTVB Channel 7 – “Baja 1000”

 

 

Sports News Story

 

1st Doug Andersen – KPVI Channel 6 – “The First Time”

2nd Joe Hughes, Kevin Eslinger – KIVI Channel 6 – “12 Plays of Christmas”

3rd Joe Hughes – KIVI Channel 6 – “Davey at Indy”

 

Sportscast

 

Division A

 

1st Joe Hughes – KIVI Channel 6

2nd Justin Corr – KTVB Channel 7

3rd David Augusto – KTVB Channel 7

 

 

Division B

 

1st Tony Gugliotta – KIDK Channel 3

 

 

Weathercast

 

Division A.

1stTIE

Scott Dorval – KIVI Channel 6

Mellisa Paul – KIVI Channel 6

 

2nd Rick Lantz – KTVB Channel 7

3rd Vin Crosby – KTRV Fox 12

Honorable Mention

Pete Mangione – KIVI Channel 6

 

Division B

 

No entries this year

 

 

Outdoor / Environment Report

 

1st Maggie O’Mara, Mike Perry – KTVB Channel 7 – “Mule Deer Capture”

2nd TIE

Mike Vogel, Troy Colson – KTVB Channel 7 – “Mormon Crickets”

Mellisa Paul, Heidi Osgood – KIVI Channel 6 – “Flood of 83”

3rd Michelle DeGrand – KBCI Channel 2 – “Fish Tagging”

 

Consumer Report

 

1st Aileen Simborio, Valerie Rainis – KTRV Fox 12 – “Fake IRS Caller”

2nd Alyson Outen, Gary Salzman – KTVB Channel 7 – “Cabela’s”

3rd Aileen Simborio, Valerie Rainis – KTRV Fox 12 – “Questionable Classifieds”

 

 

 

Health / Medical Report

 

1st Heather Skold, Paul Martel – KIVI Channel 6 – “Bogus Botox”

2nd Abbey Gibb – KIDK Channel 3 – “Meth Moms”

3rd Maggie O’Mara, Paul Boehlke – KTVB Channel 7 – “Medical Tourism”

 

 

Crime / Court Report

 

1st Alyson Outen, Paul Boehlke – KTVB Channel 7 – “Duncan in Prison”

2nd David Gale, Gary Salzman – KTVB Channel 7 – “Drive-by-Shooting“

3rd Michelle Stark, Lance Johnson – KIVI Channel 6 – “Murder Unsolved”

 

 

Government / Political

 

1st Thanh Tan – KBCI Channel 2 – “Minimum Wage”

2nd Don Nelson, Justin Rickelman – KIVI Channel 6 – “Sali’s Secret Army”

3rd Bridget Shanahan – KIFI Channel 8 – “Buy Now”

 

 

Television Writing

 

1st            Adam Atchison – KTVB Channel 7 – “Daddy’s Knee”

2nd            Shane Johnson – KIVI Channel 6 – “Street Racing”

3rd Adam Rodriguez – KPVI Channel 6 – “Mischievous Microburst”

Honorable Mention

Jim Peck – Idaho Public Television – “The Idaho Homefront:  World War II”

Adam Atchison – KTVB Channel 7 – “Missing Hiker”

 

 

Videography

 

1st Xanti Alcelay – KTVB Channel 7 – “Pizza Party”

2ndTIE

Paul Fredericks, Jay Krajic – KBCI Channel 2 – “Bieter’s Bike”

Justin Rickelman – KIVI Channel 6 – “Hometown Hauntings”

3rdTIE

Mike Perry – KTVB Channel 7 – “Hidden Caves”

Justin Rickelman – KIVI Channel 6 – “Castles”

 

 

 

 

 

 

 

Video Essay

 

1stTIE

Frank Zick – KIVI Channel 6 – “Owyhee Wonder”

Troy Colson – KTVB Channel 7 – “Make a Wish – Super Hero”

 

2ndTIE

Paul Boehlke – KTVB Channel 7 – “Wild Horse Release

Justin Rickelman – KIVI Channel 6 – “Apache Training”

 

3rd Heidi Osgood – KIVI Channel 6 – “Fire Fighting”

 

 

Rookie of the year

 

1st Nate Eaton – KIDK  Channel 3

2nd Ryan Hilliard – KTRV Fox 12

3rd Mellisa Paul – KIVI Channel 6


Radio

 

General Excellence

 

1st Dave Plourde – Q 102 6 p.m. News

 

 

General News Report

 

1st Elizabeth Wynne Johnson – Boise State Radio / Northwest News Network – “Animal Hoarding”

2nd Samantha Wright – Boise State Radio – “Zoo Babies”

3rd Elizabeth Wynne Johnson – Boise State Radio / Northwest News Network – “Red English”

 

 

Spot News Report

 

1st Dave Plourde – KCHQ- FM – “Rexburg Plane Crash”

 

 

Watchdog / Investigative Report

 

1st Jyl Hoyt – Boise State Radio – “Down Under: Frogs, Toads, Parrot Fish, Shearwaters”

 

 

Serious Feature  Report

 

1st Elizabeth Wynne Johnson – Boise State Radio / Northwest News Network – “Camp to Belong”

2nd Elizabeth Wynne Johnson – Boise State Radio / Northwest News Network – “How Green is Your God?”

3rd Don Wimberly – Boise State Radio – “The Future of Junior College in Idaho”

Light Feature  Report

 

1st Jyl Hoyt – Boise State Radio – “Off the Trail:  Blackbirds, Black Widows, Good Wood”

2nd Samantha Wright – Boise State Radio – “Hippotherapy”

3rd Kristin Fletcher, Erin Gray – KISU Radio / Idaho Museum of Natural History – “In step with Lewis & Clark”

 

 

Sports News Report

 

1st Sadie Babits – Boise State Radio – “Bronco Power”

 

 

 

 

 

Public Affairs Program

 

1st Sadie Babits – Boise State Radio – “State of Mind”

 

 

Use of Sound

 

1st Jyl Hoyt – Boise State Radio – “Glenn Elzingha’s Grass Fed Beef”

2nd Samantha Wright – Boise State Radio – “Lewis and Clark Garden”

 

 

 

Rookie of the Year – no entries past 2 years

 

Website Categories –  Broadcast

Website – general excellence – Broadcast

 

1st Don Day, John Masters – KTVB Channel 7  –  www.ktvb.com

2nd Curtis Jackson, Jim Nagy – KIFI Channel 8 – www.localnews8.com

3rd Staff – KTRV Fox 12 – www.fox12idaho.com

Website – Special Purpose – Broadcast

 

1st Joan Cartan-Hansen, Stephanie Dickey, Karen Byers, Kris Freeland, Rick Penticoff – Idaho Public Television – “Dialogue for Kids”

2nd KTVB News Staff – KTVB Channel 7 – “Broncoextra.com”


Public Relations

 

News Releases

 

1st Bryant J. Kuechle – The Langdon Group – “PLRWSD advisory group; Filer workshop; Filer bond”

2nd Mel Coulter – Idaho Transportation Department – selection of three

 

 

Feature Writing

 

1st Terri Schorzman – Community Planning Association of Southwest Idaho (COMPASS) – “Editorial, Idaho Statesman, May 28, 2006”

2nd Marlene Fritz – Programs & People – University of Idaho College of Agricultural and Life Sciences – “Hail!  Mighty Potato”

3rd Sydney Sallabanks – Eagle Magazine – “Time for Renewal”

Honorable Mention:

Barbara Becker J. Gutsch – Here We Have Idaho Magazine – “Inspired to Walk Free”

Mel Coulter – Idaho Transportation Department – “Frank Bruneel”

 

 

Script Writing

 

No entries this year

 

 

Media Kit

 

1st Mollie McCarty, Adam Rush – Idaho Transportation Department – “Bridge Rehabilitation”

2nd Mel Coulter – Idaho Transportation Department – “The Interstate is 50”

 

 

Annual Report

 

1st Public Affairs Staff – Idaho Housing and Finance Association – “2006 Community Report”

2nd Mel Coulter – Idaho Transportation Department – “Idaho Transportation Department Annual Report FY 2006”

 

 

Internal Newsletter

 

1st Joe Butler – Coeur d’Alene Press – “New Pressing News”

2nd Saint Alphonsus Marketing & Communications – Saint Alphonsus Regional Medical Center – “Keeping in Touch”

3rd Saint Alphonsus Marketing & Communications – Saint Alphonsus Regional Medical Center – “Physician Focus”

 

Newsletter

 

1st Idaho Housing and Finance Association Public Affairs – Idaho Housing and Finance Association – “Cornerstones”

2nd Idaho Housing and Finance Association Public Affairs – Idaho Housing and Finance Association – “Home Sense”

3rd Staff, Saint Alphonsus Marketing & Communications – Saint Alphonsus Regional Medical Center – “Health Scene”

Honorable Mention

–      Terri  Schorzman, Rosemary Curtin, Jennifer Oxley, Trecia Keener Blaha, Wendy Cornwall – Community Planning Association of Southwest Idaho (COMPASS) – “Connections”

 

 

 

VIDEO NEWS RELEASES

No Entries this year

 

PHOTO ESSAY

No Entries this year

 

 

Special Purpose Publication

 

1st Sue Nass, Marc Morris & Jody Lee – Idaho Department of Fish & Game – “A Sense of Place”

2nd Terri Schorzman, Rosemary Curtin, Jennifer Oxley, Tricia Keener Blaha, Wendy Cornwall – Community Planning Association of Southwest Idaho (COMPASS) – “Executive Summary for Communities in Motion”

3rd Idaho Housing and Finance Association & Idaho Commerce & Labor – “2007 Fair Housing Calendar”

Honorable Mention

Mary Ann Reese, Bill Loftus & Marlene Fritz – University of Idaho College of Agricultural        and Life Sciences – “AgKnowledge”

Becker J. Gutsch – University of Idaho College of Biological & Agricultural Engineering – “Engineering Design Expo 2006- Global Engineering Turning Ideas into Reality”

 

 

 

 

 

Media Campaign

 

1st Sue Nass – Idaho Department of Fish & Game – “Idaho Bird Observatory Migration”

2nd Darla Christiansen – The Langdon Group – “Wendell Wastewater Bond Election Campaign”

 

 

 

Website General Excellence – PR

 

1st Terri Schorzman,  Nichole Prehoda, Tricia Keener Blaha, Wendy Cornwell, Asana Draper – Community Planning Association of Southwest Idaho (COMPASS) – www.compassidaho.org

 

 

 

Website Special Purpose – PR

 

1st Terri Schorzman, Tricia Keener Blaha, Wendy Cornwell, Jared Ray  – Community Planning Association of Southwest Idaho (COMPASS) – www.communitiesinmotion.org

 

2nd Mel Coulter – Idaho Transportation Department – “Celebrating 50 years of Idaho’s Interstates – http://itd.idaho.gov/50.Years

 


 

Student

 

General Excellence

 

1st The Coyote – Albertson College

2nd Scroll – Brigham Young University – Idaho

3rd The Arbiter – Boise State University

Honorable Mention

The Argonaut – University of Idaho

 

 

General News Story

1st Holly Bowen – The Sentinel – North Idaho College – “Controversy”

2nd Cynthia Reynaud – The Lewiston Tribune / University of Idaho – “Blaze destroys bean elevators on Troy’s big day”

3rd Sam Taylor – The Argonaut – University of Idaho – “Mubita guilty on all counts”

Honorable Mention:

Jessica Christensen – The Arbiter – Boise State University – “Students access free textbooks”

 

Watchdog / Investigative

 

1st Ben Caballero, Ashley Jensen – The Scroll – Brigham Young University – “Housing: Moving on up”

2nd Dustin Lapray – The Arbiter – Boise State University – “Athletics budgets for growth”

3rd Stephen Lowman – The Coyote – Albertson College –  “Structure of The Center at issue”

 

 

Serious Feature

 

1st Nate Poppino – The Argonaut – University of Idaho – “A world against: UI Muslims speak out”

2nd Sarrah Benoit – The Argonaut – University of Idaho – “Hitting the files”

3rd Cynthia Reynaud, Christina Navarro – The Argonaut – University of Idaho – “Looking inside the Core”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Light Feature

 

1st Kadie Andreasen (Sharp) – The Scroll – Brigham Young University – Idaho – “Only in your dreams”

2nd Sarrah A. Benoit – The Argonaut – University of Idaho – “Pins & Needles”

3rd Mackenzie Stone – The Argonaut – University of Idaho – “From bed to bread”

Honorable Mention

Devin Rokyta – The Argonaut – University of Idaho – “Unfinished Memories”

Stephen Lowman – The Coyote – Albertson College – “Waiting on the Stall”

 

 

Column Writing

 

1st Jake Donohue – The Sentinel – North Idaho College – “Boing: Death to Bambi; Releasing my inner Pong; you don’t have to win to succeed”

2nd Tyler Wilson – The Argonuat – University of Idaho – selection of 3 columns

3rd Nate Poppino – The Argonaut – University of Idaho – selection of 3 columns

Honorable Mention

Travis Galloway – The Argonaut – University of Idaho – selection of 3 columns

 

 

Editorial

 

1st Drew Mayes – The Arbiter – Boise State University – selection of three

2nd Tara Roberts – The Argonaut – University of Idaho – selection of three

3rd Stephen Lowman – The Coyote – Albertson College – selection of three

 

Headlines

 

1st Arbiter Staff – The Arbiter – Boise State University – selection of six

2nd Argonaut Staff – The Argonaut – University of Idaho – selection of six

3rd Coyote Staff – The Coyote – Albertson College – selection of six

Honorable Mention:

Staff – The Scroll – BYU-Idaho – selection of six

Jake Donahue – The Sentinel – North Idaho College – selection of six

 

 

Review

 

1st Carissa Wright – The Argonaut – University of Idaho – selection of three

2nd Tyler Wilson – The Argonaut – University of Idaho – selection of three

3rd Tara Roberts – The Argonaut – University of Idaho – selection of three

 

Sports News Report

 

1st Jake Donahue –  The Sentinel – North Idaho College – “Anything that Moves”

2nd Frank McGovern – The Argonaut – University of Idaho – “The Assassin”

3rd Ryan Atkins – The Argonaut – University of Idaho – “The making of a legend”

 

 

Page Design

 

1st Miranda Carman, Melissa Davlin – The Argonaut – University of Idaho – selection of three

2nd James Hannibal – The Sentinel – North Idaho College – selection of three

3rd Francis Delapena – The Arbiter – Boise State University – selection of three

Honorable Mention

Katie McCracken, Season Purcell, Stephanie Long – The Scroll – Brigham Young University -Idaho

 

 

Graphics

 

1st Courtney Curtis, Season Purcell – The Scroll – Brigham Young University Idaho – selection of three

2nd Leona Ellsworth, Steve Norell – The Arbiter – Boise State University – selection of three

 

 

Photography

 

1st Cody Nuttall – The Sentinel – North Idaho College – “Kelly; Freshman; Brayden”

2nd Kentaro Murai – The Argonaut – University of Idaho  – “Swim Team pep talk; Little Drummer boys; A story to Dance”

3rd Noah Buntain – The Sentinel – North Idaho College – “My, what big eyes you have; Bryant park; NIC on ice”

 

 

 

Website General Excellence – Student

 

1st The Arbiter – Boise State University – www.arbiteronline.com

2nd Noah Buntain – The Sentinel – North Idaho College – www.nic.edu/sentinel

 

 

 

Website Special Purpose – Student

 

1st The Arbiter – Boise State University – www.dineboise.com

 

 

 

 

 

 

 

Sweepstakes

 

 

Daily                        Idaho Statesman

 

Weekly            Idaho Mountain Express

 

TV                        KIVI – Channel 6